Makyaj - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Makyaj Kelime Kökeni

Fr maquillage boya ve güzellik malzemeleriyle görüntüsünü değiştirme Fr maquiller boyamak, süsleyerek değişik hale sokmak +age Hol maken yapmak << Ger *makōn a.a.  maç

Tarihte En Eski Kaynak

[ Hüseyin Rahmi Gürpınar (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca maquillage "boya ve güzellik malzemeleriyle görüntüsünü değiştirme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca maquiller "boyamak, süsleyerek değişik hale sokmak" fiilinden +age sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Holandaca maken "yapmak" fiilinden türetilmiştir. Holandaca fiil Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *makōn biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için maç maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. İngilizce make-up (aynı anlamda). Anlam için karş. Türkiye Türkçesinde yapmacık, yapıncak. ● Fransızca deyim 1815 dolayında Picardie (Kuzey Fransa) halk ağzından genel kullanıma girmiştir.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Holandaca, Ses evrimi, Germence, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.