Lostra

İt lustro parıltı, parlaklık, cila << Lat lustrum a.a. (Lat *luc-strum ) Lat lucere ışımak, parlamak, aydın olmak << HAvr *luk- HAvr *leuk- a.a.  ruz

Tarihte En Eski Kaynak

"bezle uygulanan cila" [ Kahane & Tietze, The Lingua Franca in the Levant (1874) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca lustro "parıltı, parlaklık, cila" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince aynı anlama gelen lustrum sözcüğünden evrilmiştir. (NOT: Bu sözcük Latince yazılı örneği bulunmayan *luc-strum sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Latince sözcük Latince lucere "ışımak, parlamak, aydın olmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *luk- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *leuk- kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ruz maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Aynı HAvr kökten Latince lumen = *luc-men (ışık) vb.

Etiketler: Alıntı, İtalyanca , Ses evrimi, Klasik Latince, Aynı anlamda, Eşkökenlilik, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Lostra ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play