Levrek - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Levrek Kelime Kökeni

Yun lavráki λαβράκι [küç.] bir balık türü, dicentrarchus labrax << EYun lábraks λάβραξ yırtıcı bir balık türü, muhtemelen a.a. EYun lábros λάβρος yırtıcı, aç gözlü

Tarihte En Eski Kaynak

[ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca lavráki λαβράκι z "bir balık türü, dicentrarchus labrax" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca lábraks λάβραξ z "yırtıcı bir balık türü, muhtemelen bir balık türü, dicentrarchus labrax" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca lábros λάβρος z "yırtıcı, aç gözlü" sözcüğünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Levrek kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, levrek nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Fransızca loup de mer, Almanca seewolf (“deniz kurdu”, levrek) biçimleri levreğin yırtıcı tabiatını vurgular. Latince labrax (aynı anlamda) Yunancadan alıntıdır.

Etiketler: Modern Yunanca, küçültme, Ses evrimi, Antik Yunanca, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.