Letarji - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Letarji Kelime Kökeni

Fr léthargie uyuşukluk EYun lēthárgia ληθάργια her şeyi unutarak yatma § EYun lēthē ληθη unutuş EYun argeía αργεία tembellik, çalışmama EYun argós αργός tembel, çalışmaz EYun an+ érgon έργον iş, çalışma  lantan, erg

Tarihte En Eski Kaynak

[ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca léthargie "uyuşukluk" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca lēthárgia ληθάργια z "her şeyi unutarak yatma" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca lēthē ληθη z "unutuş" ve Eski Yunanca argeía αργεία z "tembellik, çalışmama" sözcüklerinin bileşiğidir. Yunanca sözcük Eski Yunanca argós αργός z "tembel, çalışmaz" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca érgon έργον z "iş, çalışma" sözcüğünden an+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için lantan, erg maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Eski Yunanca léon bir Sami dilinden, párdos bir İran dilinden alıntıdır. Karş Akatça labˀu/lābu, Eski Suriye dillerinden Ugaritçe lbˀu, İbranice libˀā, Aramice/Süryanice labiyā (aslan). Yunanca sözcük *lewo- biçiminden evrilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.