Lanolin

Fr lanoline yünden elde edilen bir yağ Alm lanolin a.a. Oscar Liebreich, Alm. kimyacı (1838-1908). § Lat lana yün (ALat *wlana << HAvr *welə-na- yün ) Lat oleum yağ  fanila, oleo+

Tarihte En Eski Kaynak

[ Tıngır & Sinapian, Istılahat Lugati (1892) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca lanoline "yünden elde edilen bir yağ" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca aynı anlama gelen lanolin sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Oscar Liebreich, Alm. kimyacı (1838-1908).) Bu sözcük Latince lana "yün" (NOT: Latince sözcük Arkaik Latince yazılı örneği bulunmayan *wlana sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *welə-na- "yün" biçiminden evrilmiştir. ) ve Latince oleum "yağ" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için fanila, oleo+ maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

Aynı kökten Eski Yunanca gála, galakt- (süt).

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Almanca , Aynı anlamda, İlk kullanım, Bileşik kelime, Klasik Latince, Arkaik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Lanolin ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play