Lakrimal - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Lakrimal Kelime Kökeni

Fr lachrymal gözyaşına ilişkin, ağlamaklı << Lat lacrimalis a.a. Lat lacrima gözyaşı +alis << ALat dakruma a.a. << HAvr *dakru- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Peyami Safa (1960 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca lachrymal "gözyaşına ilişkin, ağlamaklı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen lacrimalis sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince lacrima "gözyaşı" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Arkaik Latince aynı anlama gelen dakruma sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *dakru- biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Spartalıların az konuşmalarıyla ünlü olmasından ötürü.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Arkaik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.