Lak - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Lak Kelime Kökeni

Fr laque Hindistan'dan gelen parlak bir tür bitkisel boya Port laca a.a. Hind lakh a.a. Sans lākşā/rākşā लाक्षा a.a. Sans rac-, rāg- boyamak

Tarihte En Eski Kaynak

lak/laka [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]
lake "[Fr laqué] lak ile cilalanmış" [ c (1929) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca laque "Hindistan'dan gelen parlak bir tür bitkisel boya" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Portekizce aynı anlama gelen laca sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Modern Hintçe aynı anlama gelen lakh sözcüğünden alıntıdır. Hintçe sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen lākşā veya rākşā लाक्षा z sözcüğünden alıntıdır. Sanskritçe sözcük Sanskritçe rac-, rāg- "boyamak" fiilinden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Fransızcada sözcüğün siyasi anlamı 19. yy ortalarından itibaren yaygınlık kazanmış, 1880'lerden itibaren sözcüğün iki anlamını iki ayrı imla ile yazma usulü benimsenmiştir.

Etiketler: Fransızca, Portekizce, Modern Hindi, Sanskritçe, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.