Laik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Laik Kelime Kökeni

Fr laïque kilisenin devlet yönetiminden uzaklaştırılmasını savunan kişi veya görüş Fr laïc rahip sınıfına mensup olmayan kimse << OLat laicus a.a. EYun laïkós λαïκός halka ilişkin, halktan EYun láos λάος halk +ikos

Tarihte En Eski Kaynak

"dine ilişkin olmayan, dindışı" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca laïque "kilisenin devlet yönetiminden uzaklaştırılmasını savunan kişi veya görüş" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca laïc "rahip sınıfına mensup olmayan kimse" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen laicus sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Eski Yunanca laïkós λαïκός z "halka ilişkin, halktan" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca láos λάος z "halk" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Laik kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, laik nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Fransızcada sözcüğün siyasi anlamı 19. yy ortalarından itibaren yaygınlık kazanmış, 1880'lerden itibaren sözcüğün iki anlamını iki ayrı imla ile yazma usulü benimsenmiştir.

Etiketler: Fransızca, Eşkökenlilik, Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.