Kurb

Ar ḳurb قرب [#ḳrb msd.] yakın olma, yakınlık, akrabalık Ar ḳariba قرب yakın idi, yaklaştı, yanaştı (Aram ḳrēb קרב yakın olma, yaklaşma, ittifak etme Akad ḳerēbu a.a. )

Tarihte En Eski Kaynak

kurbet [ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḳrb kökünden gelen ḳurb قرب z "yakın olma, yakınlık, akrabalık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳariba قرب z "yakın idi, yaklaştı, yanaştı" fiilinin masdarıdır. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice ḳrēb קרב z "yakın olma, yaklaşma, ittifak etme" fiili ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice fiil Akatça aynı anlama gelen ḳerēbu fiili ile eş kökenlidir. )

Ek Bilgi

Sözcüğün nihai kökeni Sami anadili veya bir başka eski Akdeniz dili olmalıdır. Nihai anlamı için güğüm maddesine bakınız. || Fitne kumkuması ve benzeri deyimlerdeki anlam ilişkisi anlaşılamadı.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça masdar, Türeme, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Akatça, Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play