Kurban - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kurban Kelime Kökeni

Ar ḳurbān قربان [#ḳrb msd.] tanrıya sunulan adak İbr/Aram ḳurbān קרבן a.a. İbr/Aram #ḳrb קרב 1. yakın olma, yaklaşma, 2. hediye verme, adak sunma  kurb

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḳrb kökünden gelen ḳurbān قربان z "tanrıya sunulan adak" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice aynı anlama gelen ḳurbān קרבן z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice #ḳrb קרב z "1. yakın olma, yaklaşma, 2. hediye verme, adak sunma" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kurb maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Kurban kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kurban nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

#ḳrb kökü Sami dillerinde ortak olmakla birlikte, “tanrıya sunulan adak” anlamı İbranice ve Aramiceye mahsustur.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, İbranice ve Aramice ve Süryanice, Türeme, İbranice ve Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.