Kurb - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kurb Kelime Kökeni

Ar ḳurb قرب [#ḳrb msd.] yakın olma, yakınlık, akrabalık Ar ḳariba قرب yakın idi, yaklaştı, yanaştı (Aram ḳrēb קרב yakın olma, yaklaşma, ittifak etme Akad ḳerēbu a.a. )

Tarihte En Eski Kaynak

kurbet [ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḳrb kökünden gelen ḳurb قرب z "yakın olma, yakınlık, akrabalık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳariba قرب z "yakın idi, yaklaştı, yanaştı" fiilinin masdarıdır. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice ḳrēb קרב z "yakın olma, yaklaşma, ittifak etme" fiili ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice fiil Akatça aynı anlama gelen ḳerēbu fiili ile eş kökenlidir. )

Ek Açıklamalar

Sözcüğün nihai kökeni Sami anadili veya bir başka eski Akdeniz dili olmalıdır. Nihai anlamı için güğüm maddesine bakınız. || Fitne kumkuması ve benzeri deyimlerdeki anlam ilişkisi anlaşılamadı.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.