Kup

Fr coupe kesim Fr couper kesmek << OLat colpare a.a. Lat colaphos darbe EYun kólaphos κόλαφος a.a. << HAvr *kolə-bho- HAvr *kel-1 kırmak, kesmek

Tarihte En Eski Kaynak

"giysi kesimi" [ Hüseyin Rahmi Gürpınar (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca coupe "kesim" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca couper "kesmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen colpare fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Latince colaphos "darbe" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kólaphos κόλαφος z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kolə-bho- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kel-1 "kırmak, kesmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Aynı kökten Latince gladius (kılıç), Eski Yunanca kláō (kırmak, koparmak).

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Türeme, Ses evrimi, Orta Latince, Aynı anlamda, Klasik Latince, Antik Yunanca, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play