Akupunktur - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Akupunktur Kelime Kökeni

Fr/İng acupuncture iğnelerle tedavi yöntemi § Lat acus iğne, sivri şey Lat punctura delme (Lat pungere delmek +tura )  akut, ponksiyon

Tarihte En Eski Kaynak

aküpünktür [ m (1965) : Memleketimizin tanınmış aküpünktür doktoru Kayır Doy 21 Ocak 1965 günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. ]
akupresür [ m (1979) : anestezi, ryodoraku, akupressür, moxa ve elektrik-akupunktur konularını kapsamaktadır ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce acupuncture "iğnelerle tedavi yöntemi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince acus "iğne, sivri şey" ve Latince punctura "delme" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Latince sözcük Latince pungere "delmek" fiilinden +tura sonekiyle türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için akut, ponksiyon maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Akupunktur kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, akupunktur nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Karş. dekuple.

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, Bileşik kelime, Klasik Latince, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.