Akut - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Akut Kelime Kökeni

İng acute keskin, sivri uçlu, ani (sancı, hastalık) Lat acutus Lat acuere sivrilmek, sivri veya keskin olmak << HAvr *ak-u- HAvr *ak- keskin, sivri  akro+

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1956) : Akut ve kronik: Hekimlikte sık sık kullanılan bu tâbirlerin neye delâlet ettiğini kısaca açıklayalım. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce acute "keskin, sivri uçlu, ani (sancı, hastalık)" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince acutus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince acuere "sivrilmek, sivri veya keskin olmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ak-u- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ak- "keskin, sivri" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için akro+ maddesine bakınız.

Etiketler: İngilizce, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.