Akro+ - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Akro+ Kelime Kökeni

Fr/İng acro+ +uç, sivri EYun akrós ακρός << HAvr *ak-ro- HAvr *ak- keskin, sivri, uç

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1968) : Akne, oldukça iltihaplı, beyaz başlı, tamamiyle cildin fazla yağlı ifrazından meydana gelen iri sivilcelerdir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce sadece bileşiklerde görülen acro+ "uç, sivri" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca akrós ακρός z "uç" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ak-ro- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ak- "keskin, sivri, uç" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Eski Yunanca oksýs (ekşi), Latince acer (keskin), acus (iğne, sivri), acetum (sirke). Türkçe ekşi sözcüğünün bu grupla ilişkisi tartışılmıştır.

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.