Akrobat - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Akrobat Kelime Kökeni

Fr acrobate cambaz EYun akróbatos ακρόβατος parmak uçlarında yürüyen § EYun akrós ακρός EYun bátos βάτος yürüyen (EYun baínō, bat- βαίνω, βατ- yürümek, adım atmak )  akro+, baz

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1930) : Bu kere Avrupa'dan celbettiğimiz büyük akrobat trupu. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca acrobate "cambaz" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca akróbatos ακρόβατος z "parmak uçlarında yürüyen" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca akrós ακρός z "uç" ve Eski Yunanca bátos βάτος z "yürüyen" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Yunanca sözcük Eski Yunanca baínō, bat- βαίνω, βατ- z "yürümek, adım atmak" fiilinden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için akro+, baz maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Eski Yunanca oksýs (ekşi), Latince acer (keskin), acus (iğne, sivri), acetum (sirke). Türkçe ekşi sözcüğünün bu grupla ilişkisi tartışılmıştır.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.