Talmud - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Talmud Kelime Kökeni

Aram talmūd תַּלְמוּד [#lmd] öğreti, doktrin, Musevi dininde hukuk ve tefsir külliyatı İbr/Aram limmūd/lemed [msd.] öğrenme, talim etme  tilmiz

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Aramice/Süryanice lmd kökünden gelen talmūd תַּלְמוּד z "öğreti, doktrin, Musevi dininde hukuk ve tefsir külliyatı" sözcüğünden alıntıdır. Aramice/Süryanice sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice limmūd veya lemed "öğrenme, talim etme" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tilmiz maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

As-Suyūṭī'ye göre Muhammed zamanında Habeşçeden Arapçaya alınmış bir sözcüktür. Itk 322, Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 203. Aramca sözcük Talmud'da "dinden sapma" ve "puta tapma" anlamlarında kullanılır. Aynı kökten ṭuğyān fiili de, ṭāġūt gibi, biçim itibariyle Arapçaya yabancıdır.

Etiketler: Aramice ve Süryanice, Türeme, İbranice ve Aramice ve Süryanice, Arapça masdar kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.