Konveyör - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Konveyör Kelime Kökeni

İng conveyor aktarıcı, sürekli dönen bir bant üzerinde yük taşıyan düzenek İng convey eşlik etmek, yanısıra gitmek [esk.], taşımak, aktarmak +or OLat conviare a.a. OLat con+ viare yol almak Lat via yol  viyadük

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce conveyor "aktarıcı, sürekli dönen bir bant üzerinde yük taşıyan düzenek" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce convey "eşlik etmek, yanısıra gitmek [esk.], taşımak, aktarmak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen conviare fiilinden alıntıdır. Geç Latince fiil Geç Latince viare "yol almak" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Geç Latince fiil Latince via "yol" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için viyadük maddesine bakınız.

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, bkz: Yabancı ekler, Orta Latince, Türeme, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.