Konsorsiyum

Fr consortium bağımsız tüzel kişiliğini koruyan şirketlerin sınırlı bir amaç için kurduğu ortaklık Lat consortium şirket, tüzel kişilik Lat consors, t- ortaklaşa bir mala sahip olan, aynı kısmeti paylaşan Lat con+ sors, sort- kısmet, pay, mirasta kalan pay  asorti

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca consortium "bağımsız tüzel kişiliğini koruyan şirketlerin sınırlı bir amaç için kurduğu ortaklık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince consortium "şirket, tüzel kişilik" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince consors, t- "ortaklaşa bir mala sahip olan, aynı kısmeti paylaşan" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince sors, sort- "kısmet, pay, mirasta kalan pay" sözcüğünden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için asorti maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Fransızca sözcüğün özel anlamı I. Dünya Savaşını izleyen düzenlemeler döneminde yaygınlık kazanmıştır.

Kelime Telaffuzu

Konsorsiyum kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Konsorsiyum nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Klasik Latince, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play