Konsomasyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Konsomasyon Kelime Kökeni

Fr consomation 1. tüketme, tüketim, 2. kafe veya restoranda tüketilen içki Fr consomer tüketmek +tion Lat consumere, consumpt- yiyip bitirmek, yutmak, tüketmek +tion Lat con+ sumere, sumpt- yutmak, içmek Lat sub+ emere, empt- almak )  prim

Tarihte En Eski Kaynak

konsomasyon "kafe veya restoranda tüketilen miktar" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]
konsomatris "[Fr consomatrice] bar müşterilerine içki içiren kadın" [ c (1938) : Ferhad sordu: Sen ne içersin? Kadın konsomatris rolünü terketmek istiyormuş gibi omuzlannı kaldırdı: Ne olursa... dedi. Su da içerim, şampanya da... ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca consomation "1. tüketme, tüketim, 2. kafe veya restoranda tüketilen içki" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca consomer "tüketmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince consumere, consumpt- "yiyip bitirmek, yutmak, tüketmek" fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince sumere, sumpt- "yutmak, içmek" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince emere, empt- "almak" fiilinden sub+ önekiyle türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için prim maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.