Konsorsiyum - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Konsorsiyum Kelime Kökeni

Fr consortium bağımsız tüzel kişiliğini koruyan şirketlerin sınırlı bir amaç için kurduğu ortaklık Lat consortium şirket, tüzel kişilik Lat consors, t- ortaklaşa bir mala sahip olan, aynı kısmeti paylaşan Lat con+ sors, sort- kısmet, pay, mirasta kalan pay  asorti

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca consortium "bağımsız tüzel kişiliğini koruyan şirketlerin sınırlı bir amaç için kurduğu ortaklık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince consortium "şirket, tüzel kişilik" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince consors, t- "ortaklaşa bir mala sahip olan, aynı kısmeti paylaşan" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince sors, sort- "kısmet, pay, mirasta kalan pay" sözcüğünden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için asorti maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Konsorsiyum kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, konsorsiyum nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Fransızca sözcüğün özel anlamı I. Dünya Savaşını izleyen düzenlemeler döneminde yaygınlık kazanmıştır.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.