Asorti - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Asorti Kelime Kökeni

Fr assorti uyumlu Fr assortir bir örneğe uygun olarak seçmek Lat ad+ sortiri (kura ile) seçmek Lat sors, sort- pay, kısmet, kader << HAvr *srti- HAvr *ser-3 dizmek  seri1

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1930) : Şık kadının asorti giyecekleri ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca assorti "uyumlu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca assortir "bir örneğe uygun olarak seçmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince sortiri "(kura ile) seçmek" fiilinden ad+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince sors, sort- "pay, kısmet, kader" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *srti- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ser-3 "dizmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için seri1 maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.