Konsinye - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Konsinye Kelime Kökeni

Fr consigné emanet Fr consigner emanet etmek, devretmek << Lat consignare 1. bir belgeyi mühürlemek, tasdik etmek, 2. mühür ve imzayla bir hakkı veya yetkiyi devretmek Lat con+ signum mühür  sinyal

Tarihte En Eski Kaynak

"parası satıştan sonra tahsil edilmek üzere satıcıya emanet edilen mal" [ m (1950) : kredili veya konsinye ithal talepleri dolar sahasına şamil değildir ]
konsinye afyon "?" [ c (1937) : Mevcut Türk konsinye afyonları piyasayı kaplamıştır ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca consigné "emanet" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca consigner "emanet etmek, devretmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince consignare "1. bir belgeyi mühürlemek, tasdik etmek, 2. mühür ve imzayla bir hakkı veya yetkiyi devretmek" fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince signum "mühür" sözcüğünden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sinyal maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.