Konsil - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Konsil Kelime Kökeni

Fr concile din işleri konuşulan meclis Lat concilium 1. bir araya çağırma, toplama, 2. genel toplantı, meclis Lat con+ calare çağırmak, yüksek sesle ilan etmek << HAvr *kal-yo- HAvr *kelə- a.a.  klarnet

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1939) : 1245'te Lyon'da toplanan Konsil tarafından ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca concile "din işleri konuşulan meclis" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince concilium "1. bir araya çağırma, toplama, 2. genel toplantı, meclis" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince calare "çağırmak, yüksek sesle ilan etmek" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kal-yo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kelə- kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için klarnet maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.