Sinyal - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sinyal Kelime Kökeni

Fr signal işaret, uyarı OLat signale [n.] işaret eden şey +alis Lat signum alay sancağı, işaret, simge << HAvr *sekʷ-no- HAvr *sekʷ-1 izlemek, peşinden gitmek  sekans

Tarihte En Eski Kaynak

[ İbrahim Alaattin (Gövsa), Yeni Türk Lugatı (1930) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca signal "işaret, uyarı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince signale "işaret eden şey" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince signum "alay sancağı, işaret, simge" sözcüğünün nötr halidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sekʷ-no- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sekʷ-1 "izlemek, peşinden gitmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sekans maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Kaynağı muhtemelen Kynósarges olmakla beraber, en baştan itibaren kýon ile bağlantı kurulmuştur.

Etiketler: Fransızca, Orta Latince, nötr, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.