Konşimento - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Konşimento Kelime Kökeni

İt conoscimento tanıma, teyit, deniz ticaretinde teyit belgesi İt conoscere tanımak, teyit etmek, bilmek +mentum << Lat cognoscere, cognit- a.a. Lat con+ gnoscere, not- bilmek  not

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca conoscimento "tanıma, teyit, deniz ticaretinde teyit belgesi" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca conoscere "tanımak, teyit etmek, bilmek" fiilinden +mentum sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen cognoscere, cognit- fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince gnoscere, not- "bilmek" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için not maddesine bakınız.

Etiketler: İtalyanca, Türeme, İtalyanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.