Kontrat - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kontrat Kelime Kökeni

İt contratto sözleşme << OLat contractus a.a. OLat contractare birlikte yapmak, ortaklık kurmak Lat con+ tractare gütmek, sürdürmek Lat trahere, tract- çekmek, sürmek  traktör

Tarihte En Eski Kaynak

kontrato "mukavelename" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca contratto "sözleşme" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen contractus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Geç Latince contractare "birlikte yapmak, ortaklık kurmak" fiilinden türetilmiştir. Geç Latince fiil Latince tractare "gütmek, sürdürmek" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince trahere, tract- "çekmek, sürmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için traktör maddesine bakınız.

Etiketler: İtalyanca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.