Not - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Not Kelime Kökeni

Fr/İng note [ ] 1. işaret, alamet, iz, "dikkat et" anlamına gelen işaret, hatırlatma yazısı, 2. müzikte nota << Lat nota a.a. Lat gnoscere, not- bilmek, tanımak << HAvr *gnō- bilmek

Tarihte En Eski Kaynak

"1. hatırlatma yazısı, mülahaza, 2. eğitimde başarı düzeyini gösteren numara" [ TDK, Türkçe Sözlük, 2. Baskı (1955) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce note "1. işaret, alamet, iz, 'dikkat et' anlamına gelen işaret, hatırlatma yazısı, 2. müzikte nota" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen nota sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince gnoscere, not- "bilmek, tanımak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gnō- "bilmek" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Eski Yunanca gnō-, İngilizce know (bilmek), can (-ebilmek), Almanca kennen (bilmek), können (-ebilmek), Eski Farsça şnā- > Farsça şinūdan (bilmek), Ermenice tsanōt' > dzanot' ծանօթ (bilinen, tanıdık). || Latince fiil, İngilizce know sözcüğüne paralel bir fonetik evrimle, perfekt kökünde /g-/ önsesini kaybetmiştir.

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.