Komprador - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Komprador Kelime Kökeni

Port comprador tedarikçi, Çin'deki Portekiz ticari kolonilerinde üreticilerden mal satın alan yerli aracı Port comprar satın almak +or Lat comparāre düzenlemek, hazırlamak, tedarik etmek, edinmek Lat con+ parāre hazırlamak  parite

Tarihte En Eski Kaynak

"Marksist teoride emperyalistlerle işbirliği yapan yerli kapitalist" [ m (1963) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Portekizce comprador "tedarikçi, Çin'deki Portekiz ticari kolonilerinde üreticilerden mal satın alan yerli aracı" sözcüğünden alıntıdır. Portekizce sözcük Portekizce comprar "satın almak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince comparāre "düzenlemek, hazırlamak, tedarik etmek, edinmek" fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince parāre "hazırlamak" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için parite maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Marksist teoride bir terim olarak 1920'lerde Mao tarafından popülerleştirilmiştir.

Etiketler: Portekizce, Türeme, Portekizce, bkz: Yabancı ekler, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.