Kompliman - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kompliman Kelime Kökeni

İt complimento Fr compliment kadınlara yönelik zarif övgü İsp cumplimiento nezaket veya görgü gereği yapılan şey İsp cumplir gereğini yapmak, görevi yerine getirmek, nezaket göstermek +mentum Lat complere, complet-  komple

Tarihte En Eski Kaynak

komplimento [ Yirmisekiz Mehmet Çelebi, Paris Sefaretnamesi (1720) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca complimento veya Fransızca compliment "kadınlara yönelik zarif övgü" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İspanyolca cumplimiento "nezaket veya görgü gereği yapılan şey" sözcüğünden alıntıdır. İspanyolca sözcük İspanyolca cumplir "gereğini yapmak, görevi yerine getirmek, nezaket göstermek" fiilinden +mentum sonekiyle türetilmiştir. İspanyolca fiil Latince complere, complet- fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için komple maddesine bakınız.

Etiketler: İtalyanca, Fransızca, İspanyolca, Türeme, İspanyolca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.