Kolorasyon

Fr/İng coloration renklendirme, renk tonu Lat colorare renklendirmek Lat color 1. hayvanın post rengi, don (esk.), 2. renk << ALat kolōs << HAvr *kel-os HAvr *kel-2 örtmek, saklamak  kiler

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce coloration "renklendirme, renk tonu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince colorare "renklendirmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince color "1. hayvanın post rengi, don (esk.), 2. renk" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Arkaik Latince kolōs sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kel-os biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kel-2 "örtmek, saklamak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kiler maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Fransızca couleur, İngilizce colour, İtalyanca colore, İspanyolca color (renk) Latinceden alınmıştır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca ve İngilizce , Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Arkaik Latince, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play