Kiler - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kiler Kelime Kökeni

OYun kellárion κελλάρι [küç.] odacık, hücre, mahzen Lat cella a.a. ALat *cel-na Lat celare saklamak, gizlemek HAvr *kel-2 a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

kiler [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) : kiler ü çarṭaḳ u anbārlar dolar ]
kilārcibaşı [ Fatih Sultan Mehmed, Kanunname-i Al-i Osman (1481 yılından önce) : odabaşı ve hazinederbaşı ve kilārcibaşı ve saray-ı amiremin ağası ]
kilār [ Câmi-ül Fürs (1501) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Orta Yunanca kellárion κελλάρι z "odacık, hücre, mahzen" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince aynı anlama gelen cella sözcüğünün küçültme halisidir. Bu sözcük Arkaik Latince yazılı örneği bulunmayan *cel-na biçiminden alıntıdır. Latince biçim Latince celare "saklamak, gizlemek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kel-2 kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Yunancadan Türkçeye en erken alınan sözcüklerdendir. 20. yy başlarına dek kilār yazılır, ancak çok eski tarihten beri /e/ ile söylendiği anlaşılıyor. || İngilizce cellar, Almanca keller (aynı anlamda) doğrudan Latinceden alınmıştır. Aynı kökten İngilizce cell, Fransızca cellule (hücre). Aynı HAvr kökten Germence *hallō (kapalı yer); Eski Yunanca kalýptō, Latince celare, occulere (saklamak).

Etiketler: Orta Yunanca, küçültme, Türeme, Klasik Latince, Arkaik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.