Kin

Fa kīn كين garaz, düşmanlık << OFa kēn kan davası, öç Ave kaēnā- kan bedeli << HAvr *kʷoi-nā- HAvr *kʷei-1 kan bedeli ödemek, kan davası gütmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Atebet-ül Hakayık (1200 yılından önce) ]
kīne [ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) : ḥased ḳılıştılar, kīneleştiler ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça kīn كين z "garaz, düşmanlık" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) kēn "kan davası, öç" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde kaēnā- "kan bedeli" sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷoi-nā- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷei-1 "kan bedeli ödemek, kan davası gütmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Aynı HAvr kökten Eski Yunanca poinā (kan bedeli, kısas, cereme) > Latince poena (ceza) > İngilizce punish, penal.

Kelime Telaffuzu

Kin kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Kin nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Hintavrupa Anadili , Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Kin ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play