Kimyon

Yun kiminon κύμινον baharat olarak yenen bir tohum, cuminus << EYun kýminon κύμινον a.a. Aram kamūnā כמונא a.a. Akad kamūnu a.a. Sumer gamun/kumul a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

kimnon/kimnūn [ Hızır Paşa, Müntehab-ı Şifa (1410 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca kiminon κύμινον z "baharat olarak yenen bir tohum, cuminus" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kýminon κύμινον z sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen kamūnā כמונא z sözcüğünden alıntıdır. Aramice/Süryanice sözcük Akatça aynı anlama gelen kamūnu sözcüğü ile eş kökenlidir. Akatça sözcük Sumerce aynı anlama gelen gamun veya kumul sözcüğünden alıntıdır.

Ek Bilgi

Karş. Arapça kammūn/kamnūn (aynı anlamda).

Kelime Telaffuzu

Kimyon kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Kimyon nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Modern Yunanca, Ses evrimi, Antik Yunanca, Aynı anlamda, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, Akatça, Sumerce kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play