Kilise - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kilise Kelime Kökeni

Yun ekklisía εκκλησία Hıristiyan tapınağı << EYun ekklēsía εκκλησία toplantı, kurultay, meclis EYun ekkaléō εκκαλέω yüksek sesle çağırmak, ilan etmek EYun ek+ kaléō καλέω bağırmak << HAvr *kelə-2 bağırmak, yüksek sesle çağırmak  klarnet

Tarihte En Eski Kaynak

kilisia [ Codex Cumanicus (1300) : ötmekley kökde yedira/kilisiasini toydira [ekmekle gökte yedire, kilisesini doyura] ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca ekklisía εκκλησία z "Hıristiyan tapınağı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca ekklēsía εκκλησία z "toplantı, kurultay, meclis" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca ekkaléō εκκαλέω z "yüksek sesle çağırmak, ilan etmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca kaléō καλέω z "bağırmak" fiilinden ek+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kelə-2 "bağırmak, yüksek sesle çağırmak" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için klarnet maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. Arapça kanīsa ͭ (kilise) < Türkçe kilise biçimi, yazı dilinde tercih edilen kenīse'nin yerine geçmiştir.

Etiketler: Modern Yunanca, Ses evrimi, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.