Kilit - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kilit Kelime Kökeni

Fa kilīd/kelīd كليد anahtar EYun kleïs, kleid- κλεïς, κλειδ- a.a. EYun kleíō κλείω kapatmak, kapalı olmak, örtmek << HAvr *klāu- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

iklid [ Divan-i Lugat-it Türk (1070) ]
kilid [ Ebu Hayyan, Kitabü-l İdrak (1312) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça kilīd veya kelīd كليد z "anahtar" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kleïs, kleid- κλεïς, κλειδ- z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca kleíō κλείω z "kapatmak, kapalı olmak, örtmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *klāu- biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Kilit kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kilit nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince claudere, claus- (kapatmak), clavis (kilit), belki clavus (çivi, civata). Latince clavus ve clavis biçimleri arasındaki biçimsel ilişki açık değildir.

Etiketler: Yeni Farsça, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.