Kethüda - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kethüda Kelime Kökeni

Fa kadχudā كدخدا 1. evsahibi, 2. ev işlerini idare eden kişi, Sasani devletinde köy yöneticisi § Fa kad/kade كد/كده ev (<< OFa kadak a.a. Ave kata- oda, hücre ) Fa χudā خدا efendi, yönetici  hüda

Tarihte En Eski Kaynak

[ Aşık Paşa, Garib-name (1330) : Kedχudalıkda düşer ol sohbete/ kocalıcak layık olur rahmete ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça kadχudā كدخدا z "1. evsahibi, 2. ev işlerini idare eden kişi, Sasani devletinde köy yöneticisi" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça kad veya kade كد/كده z "ev" (NOT: Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen kadak sözcüğünden evrilmiştir. Orta Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde kata- "oda, hücre" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) ve Farsça χudā خدا z "efendi, yönetici" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için hüda maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkçe bileşiklerde "çeken" anlamıyla kullanılır. Argoda bağımsız sözcük olarak kullanımı esrarkeş ve afyonkeş sözcüklerinden kısaltmadır.

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.