Kermes

Fr kermesse Kilisede Pazar ayininden sonra hayır için yapılan satış Hol kerkmisse kilise ayini § Hol kerk kilise (<< Ger kîrikon a.a. EYun kyrikón κυρικόν "tanrı evi", kilise EYun kýrios κύριος rab, tanrı +ikos ) Lat missa Pazar ayini (Lat mittere, miss- göndermek )  mesaj

Tarihte En Eski Kaynak

"hayır için yapılan satış" [ c (1935) : Kızılay kurumu üyeleri için büyük bir kermes hazırlamaktadır ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca kermesse "Kilisede Pazar ayininden sonra hayır için yapılan satış" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Holandaca kerkmisse "kilise ayini" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Holandaca kerk "kilise" (NOT: Holandaca sözcük Germence aynı anlama gelen kîrikon biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Eski Yunanca kyrikón κυρικόν z ""tanrı evi", kilise" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca kýrios κύριος z "rab, tanrı" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. ) ve Latince missa "Pazar ayini" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Latince sözcük Latince mittere, miss- "göndermek" fiilinden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için mesaj maddesine bakınız.

Ek Bilgi

İngilizce church, kirk, Almanca Kirche ve Holandaca kerk (kilise) biçimleri, Kilise Yunancasından eski Germenceye çok erken bir alıntıdan evrilmiştir. Rusça cerkov, Sırpça crkva (aynı anlamda) vb. biçimleri, aynı Yunanca sözcüğün Eski Slavca biçiminden türemiştir.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Holandaca , Bileşik kelime, Ses evrimi, Germence , Aynı anlamda, Antik Yunanca, Türeme, Bileşik kelimenin devamı, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır. Kermes ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play