Kenevir

Yun kanavúri κανναβούρι kenevir tohumu Yun kanávi καννάβι kenevir bitkisi, cannabis sativa << EYun kánnabis κάνναβις a.a. << HAvr *kannabis a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

kenevür "kenevir bitkisi" [ Hızır Paşa, Müntehab-ı Şifa (1410 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca kanavúri κανναβούρι z "kenevir tohumu" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca kanávi καννάβι z "kenevir bitkisi, cannabis sativa" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kánnabis κάνναβις z sözcüğünden evrilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kannabis biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Aynı kökten Latince cannabis, İngilizce hemp, Almanca hanf, Farsça kanab, Rusça konoplya (aynı anlamda). Arapça qinnab (aynı anlamda) Farsçadan alıntıdır.

Kelime Telaffuzu

Kenevir kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Kenevir nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Modern Yunanca, Türeme, Ses evrimi, Antik Yunanca, Aynı anlamda, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Kenevir ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play