Kenger - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kenger Kelime Kökeni

Fa/OFa kangar كنگر yabani enginar, cynara cardunculus EYun kinára/kynára κινάρα a.a.  enginar

Tarihte En Eski Kaynak

[ Hou (1343) ]
"yaban enginarı (cynara)" [ Mütercim Asım, Burhan-ı Katı Tercemesi (1797) : Nebat-ı mezbur berrî ve bustanî olur. Berrîsi dahi iki nev'idir. Bir nev'ine kenger denir ki zikrolundu. Bir nev'ine kenger-i eşek derler. Bustanî kısmı enginar dedikleri sebzedir. ]
kenger otu "akantus bitkisi (acanthus)" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) kangar كنگر z "yabani enginar, cynara cardunculus" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kinára veya kynára κινάρα z sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için enginar maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Arapça ḳanġar قنغر, Ermenice gangar կանկառ (yaban enginarı) biçimileri Farsçadan alınmıştır. Türkçe esas anlamı yaban enginarı iken, yerel ağızlarda ona benzer fakat farklı bir bitki olan kenger (gundelia tournefortii) bitkisine nispet edilmiştir.

Etiketler: Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Antik Yunanca, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.