Kazuistik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kazuistik Kelime Kökeni

Fr casuistique 1. tekil vakaları inceleyerek genelleme yöntemi, 2. ayrıntılara boğulma YLat casuistica "vakacılık", (Katolik teolojisinde) zor vakalar karşısında vicdanen doğru olan davranışı belirleme yöntemi OLat casus vaka, hadise +ist Lat casus 1. düşüş, 2. şans, tesadüf Lat cadere, cas- düşmek  kadans

Tarihte En Eski Kaynak

kazüistik [ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca casuistique "1. tekil vakaları inceleyerek genelleme yöntemi, 2. ayrıntılara boğulma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince casuistica "'vakacılık', (Katolik teolojisinde) zor vakalar karşısında vicdanen doğru olan davranışı belirleme yöntemi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince casus "vaka, hadise" sözcüğünden +ist sonekiyle türetilmiştir. Geç Latince sözcük Latince casus "1. düşüş, 2. şans, tesadüf" sözcüğü ile eş kökenlidir. Latince sözcük Latince cadere, cas- "düşmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kadans maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Genel ilkelerden hareketle kural koyma ilkesinin zıddıdır; genellikle olumsuz anlamda kullanılır.

Etiketler: Fransızca, Yeni Latince, Türeme, Orta Latince, bkz: Yabancı ekler, Eşkökenlilik, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.