Kadans - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kadans Kelime Kökeni

Fr cadence müzikte gerilim düşmesi İt cadenza düşüş İt cadere düşmek Lat cadere, cas- 1. düşmek, 2. ölmek << HAvr *kad- düşmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Akşam (gazete) (1924) : En pianissimo ve ağır kadansların akorlarında bile behemehal pürüzlü sesler vardı. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca cadence "müzikte gerilim düşmesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca cadenza "düşüş" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca cadere "düşmek" fiilinden türetilmiştir. İtalyanca fiil Latince cadere, cas- "1. düşmek, 2. ölmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kad- "düşmek" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı Sami kökünden Aramice/Süryanice χablā, İbranice χebel, Arapça ḥabl (ip, halat). Geç Latince biçim muhtemelen Fenike dilinden alıntıdır.

Etiketler: Fransızca, İtalyanca, Türeme, İtalyanca, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.