Katran(Yan anlam)

Yun kédron κέδρον Akdeniz"in yüksek dağlarında yetişen çam cinsinden bir ağaç, sedir ağacı << EYun kédros κέδρος a.a. İbr/Aram ḳiṭer קטר buhur, günnük, tütsü amacıyla yakılan reçine İbr/Aram #ḳṭr קטר damlama  katran<sup

Tarihte En Eski Kaynak

katran ağacı [ c (1936) : Halkın "katran ağacı", nebatatçıların da "sedir" dedikleri kocaman ağaç ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca kédron κέδρον z "Akdeniz"in yüksek dağlarında yetişen çam cinsinden bir ağaç, sedir ağacı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kédros κέδρος z sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice ḳiṭer קטר z "buhur, günnük, tütsü amacıyla yakılan reçine" sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice #ḳṭr קטר z "damlama" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için katran<sup maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Yunanca sözcük muhtemelen Fenike dilinden alıntıdır. Latince cedrus > Fransızca cèdre, İngilizce cedar (sedir ağacı) Yunancadan alınmıştır.

Etiketler: Alıntı, Modern Yunanca, Ses evrimi, Antik Yunanca, Aynı anlamda, Eşkökenlilik, İbranice ve Aramice ve Süryanice, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Katran(Yan anlam) ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play