Kese - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kese Kelime Kökeni

Fa kīse كيسه büzük, torba, özellikle para torbası << OFa *kīsak a.a. Aram kīsā כיסא a.a. Akad kīsu a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

kîse [ Tezkiret-ül Evliya (1341) : kapuda durmış, elinde bir kīse altun ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça kīse كيسه z "büzük, torba, özellikle para torbası" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kīsak sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen kīsā כיסא z sözcüğü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice sözcük Akatça aynı anlama gelen kīsu sözcüğü ile eş kökenlidir.

Kelime Telaffuzu

Kese kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kese nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça kīs (aynı anlamda) muhtemelen Aramcadan alınmıştır. Ermenice k'sak քսակ (aynı anlamda) Orta Farsçadan alınmıştır.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.