Katran - Yan Anlam - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Katran - Yan Anlam Kelime Kökeni

Yun kédron κέδρον Akdeniz'in yüksek dağlarında yetişen çam cinsinden bir ağaç, sedir ağacı << EYun kédros κέδρος a.a. İbr/Aram ḳiṭer קטר buhur, günnük, tütsü amacıyla yakılan reçine İbr/Aram #ḳṭr קטר damlama  katran1

Tarihte En Eski Kaynak

katran ağacı [ c (1936) : Halkın "katran ağacı", nebatatçıların da "sedir" dedikleri kocaman ağaç ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca kédron κέδρον z "Akdeniz'in yüksek dağlarında yetişen çam cinsinden bir ağaç, sedir ağacı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kédros κέδρος z sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice ḳiṭer קטר z "buhur, günnük, tütsü amacıyla yakılan reçine" sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice #ḳṭr קטר z "damlama" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için katran1 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Yunanca sözcük muhtemelen Fenike dilinden alıntıdır. Latince cedrus > Fransızca cèdre, İngilizce cedar (sedir ağacı) Yunancadan alınmıştır.

Etiketler: Modern Yunanca, Ses evrimi, Antik Yunanca, Eşkökenlilik, İbranice ve Aramice ve Süryanice, Türeme, İbranice ve Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.