Kateşizm - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kateşizm Kelime Kökeni

Fr catéchisme resmi bir öğretiyi soru-cevap şeklinde öğreten el kitabı OLat catechismus a.a. EYun katēχismos κατήχισμος hocanın söylediğini sesli olarak tekrarlamak yoluyla öğretim, heca EYun kata+ ēχō ήχω seslenmek +ism  eko

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca catéchisme "resmi bir öğretiyi soru-cevap şeklinde öğreten el kitabı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen catechismus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca katēχismos κατήχισμος z "hocanın söylediğini sesli olarak tekrarlamak yoluyla öğretim, heca" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca ēχō ήχω z "seslenmek" fiilinden +ism sonekiyle kata+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için eko maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Orta Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.