Kateter - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kateter Kelime Kökeni

Fr cathéter İng catheter vücuttan bir sıvı boşaltmak için sokulan boru, şırınga EYun kathētēr καθητηρ daldırılan şey EYun kathiēmi καθιημι batırmak, daldırmak, sokmak EYun kata+ ʰiēmi, et- ἵημι, ετ- atmak  diyez

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1962) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca cathéter veya İngilizce catheter "vücuttan bir sıvı boşaltmak için sokulan boru, şırınga" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca kathētēr καθητηρ z "daldırılan şey" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca kathiēmi καθιημι z "batırmak, daldırmak, sokmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca ʰiēmi, et- ἵημι, ετ- z "atmak" fiilinden kata+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için diyez maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.