Diyez - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Diyez Kelime Kökeni

Fr diése müzikte inceltme işareti EYun diaísis διαίσις araya sokma, aralık, enterval EYun dia+ ʰíēmi, et- ἵημι, ετ- atmak, sokmak +sis << HAvr *yē- atmak, itmek, yollamak, harekete geçirmek  jet

Tarihte En Eski Kaynak

[ Tıngır & Sinapian, Istılahat Lugati (1892) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca diése "müzikte inceltme işareti" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca diaísis διαίσις z "araya sokma, aralık, enterval" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ʰíēmi, et- ἵημι, ετ- z "atmak, sokmak" fiilinden +sis sonekiyle dia+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *yē- "atmak, itmek, yollamak, harekete geçirmek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için jet maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.