Diyoptri - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Diyoptri Kelime Kökeni

Fr dioptrie göz bozulması birimi EYun díoptron δίοπτρον optik bir aygıt, teodolit veya dürbün EYun dioráō, diop- διοράω, διοπ- bir şey içinden veya vasıtasıyla görmek EYun dia+ oráō, op- οράω, οπ- görmek  optik

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca dioptrie "göz bozulması birimi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca díoptron δίοπτρον z "optik bir aygıt, teodolit veya dürbün" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca dioráō, diop- διοράω, διοπ- z "bir şey içinden veya vasıtasıyla görmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca oráō, op- οράω, οπ- z "görmek" fiilinden dia+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için optik maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.