Jet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Jet Kelime Kökeni

İng jet 1. fıskiye, fışkırtılan şey, 2. hava püskürtme esasına dayalı uçak motoru İng to jet püskürtme, su fışkırtma Fr jeter atmak << Lat iactare a.a. Lat iacere, iact- a.a. << HAvr *yək- a.a. HAvr *yē- atmak

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1948) : İngilterede yapılmış pervanesiz bir Jet uçağı önümüzdeki Perşembe günü şehrimizde beklenmektedir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce jet "1. fıskiye, fışkırtılan şey, 2. hava püskürtme esasına dayalı uçak motoru" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to jet "püskürtme, su fışkırtma" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca jeter "atmak" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Latince aynı anlama gelen iactare fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince aynı anlama gelen iacere, iact- fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *yək- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *yē- "atmak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

İngilizce sözcüğün ikinci anlamı 1941'de kullanıma girmiştir. || Latince fiil acere, geçmiş kökü iact- ve bundan türeyen ikincil iactare fiilinden, İngilizce ve Fransızca çok sayıda sözcük türetilmiştir; ör. ab-ject, ad-jective, con-jecture, de-ject, e-ject, in-ject, ob-ject, pro-ject, re-ject, sub-ject, tra-jectory vb. || Aynı HAvr kökünden Eski Yunanca ʰiēmi (atmak).

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.